İki HastaErciyes Üniversite’sinde Ameliyatsız Biçimde Sağlığına Kavuştu

Tokat’ta ancak ameliyatla iyileşeceği söylenen iki hasta Erciyes Üniversite’sinde ameliyatsız biçimde sağlığına kavuşturuldu.


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda iki hastanın yüzde 100 tıkalı kalp damarı ameliyatsız, anjiyo yöntemiyle açılarak, hastalar sağlığına kavuşturuldu. ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Topsakal, “Artık tıpta teknoloji gelişti. Tam donanımlı ve tecrübeli hekimlere sahip kardiyoloji merkezlerinde anjiyo yöntemiyle açılmayacak kalp damarı yok. Erciyes Üniversitesi Kardiyoloji merkezimiz de bu donanımlı merkezlerin başında gelmekte” dedi.

Prof. Dr. Ramazan Topsakal, kalp damarları yüzde yüz tıkalı olan hastaları nasıl iyileştirdiklerini şöyle anlattı:

“Bu hastalara genelde ameliyat deniliyor. Hastalar ise ameliyat olmak istemiyor. “Damarım tıkalı, açılma ihtimali yok” diye sürekli hastanelerde geziyorlar. Biz bu durumda olan 6 hastaya başarılı bir operasyon yaptık. İki hastamızın damarları uzun süre tıkalıydı. Daha önce denenmiş, fakat açılmaz denilerek hastalara kalp ameliyatı teklif edilmiş, hastalar ise ameliyatı reddetmişler. Bizde bunun üzerine yeni gelişen teknolojileri kullanarak hastalar için bir girişim planladık. Girişimden kastımız bu tıkalı damarları özel yöntem ve cihazlar eşliğinde aşmaktı. Her iki hastamıza da başarılı bir şekilde müdahale ettik. Damarlarını açtık. Damarları tamamen açılmış durumda olan bu iki hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ediyoruz.”

Tıkalı kalp damarının açılmaması durumunda hastada kalp yetmezliği meydana geldiğini ifade eden Prof. Dr. Topsakal, “Damarların uzun süre kronik tıkalı olması bizim tahmin ettiğimizden daha sık görülen bir durum. Biz bu operasyonları 2-3 yıldan beri yapıyoruz. Ancak bu tür operasyonlardan halkımızın birçoğunun haberi yok. Sadece hastalardan duyarak bize başvuruyorlar. Biz de halkımızı ve toplumumuzu, bu tür damar açma operasyonları hakkında bilgilendirmek istedik. Eğer damarlarda uzun süre tıkanıklık varsa, vatandaşlarımız “ameliyattan başka çare yok” sözünü hep duyarlarsa, çaresiz kalıp “yapacak bir şeyimiz yok” diye düşünmesinler. Yüzde 95 oranında bütün damarların açılma şansı var. Günümüzde yeni teknolojilerle açılmayacak damar yok denecek kadar az. Hastalar bize başvursunlar” diye konuştu.

Tokat’tan gelen hastalardan 60 yaşındaki Salih Gül, “Benim kollarım, göğüslerim arıyordu. Tokat’ta damarın tıkalı dediler, anjiyo yaptılar, açamadılar. Daha sonra by-pass olmam gerektiğini söylediler. Buraya, Ramazan hocama geldim. Ramazan hocam, yüzde yüz tıkalı denilen damarı açtı. Beni ameliyattan kurtardı. Allah razı olsun.” ifadelerinde bulundu.

71 yaşındaki Nusret Ongun ise “Ben kalp krizi geçirdim. Tokat’a geldim. Burada ameliyat dediler. Korktum, ameliyat olmadım. Tamamen damarın yüzde yüz tıkalı dediler. Hocamıza geldik. Allah razı olsun. İki damarımızı da açtı.” şeklinde konuştu.

Kaynak İhlas haber Ajansı